Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop, İsveç Meclis Başkanı Norlen ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlen’den terör örgütü PKK/YPG destekçilerinin provokasyonlarının faillerinin tespit edilerek gereğinin yapılmasını istedi.
Meclis Başkanlığı’ndan verilen bilgiye göre Şentop, 17 Ocak’ta Norlen’in Türkiye ziyaretini iptal ederek Norlen ile telefon görüşmesi yaptı.
Bölücü terör örgütünün söz konusu provokasyona Türkiye’nin tepkisini aktaran Şentop, “Stockholm’de terör örgütü PKK/PYD/YPG destekçilerinin Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanımızı hedef alan hain eylemi çok derindir. Türkiye’de büyük, toplumun tüm kesimleri nezdinde “Bu eylemi kabul edilemez buluyor ve şiddetle kınıyoruz.”
Şentop, olayın kamuoyunda büyük infiale yol açtığını belirterek, “Türkiye’de bu olaya toplumun her kesiminin çok sert tepki gösterdiğini bilmenizi isterim. Atılan adımlar kadar atılamayan adımlar da bizleri üzüyor. Bu tür olayların önüne geçilmesi için somut adımlar atılmasını bekliyoruz” dedi. ifadeleri kullandı.
“Rahatsız oldum hatta tiksindim”
İsveç Meclis Başkanı Norlen, ziyaretin iptal edilmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Stockholm’de belediye binası önünde beliren görüntüleri görünce rahatsız oldum, hatta tiksindim. Siyasilere yönelik bu tür şiddet ve tehditlerin hiçbir karşılığı yok. demokratik toplumlarda yeri.” dedim.
Parlamento temaslarını ilerletme çalışmaları kapsamında Finlandiya Sözcüsü Matti Vanhanen ile TBMM’yi ziyaret etmeyi dört gözle beklediğini kaydeden Norlen, “Dün Stockholm’de yaşananlara Türk tarafının sert tepkisini anlıyorum. İğrenç buldum. Siyasilere yönelik şiddet tehditlerinin demokratik diyalogda kesinlikle yeri yoktur.” dedi.
Norlen, İsveç’in üçlü anlaşmaya bağlı olduğunu belirterek, taahhütlerini yerine getirme kararlılığını dile getirdi ve bunun için gerekli yasal değişiklikleri yaptıklarını ifade etti.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop, “İyi niyet açıklamalarının ve sözlerinin arasına mesafe konulamayacağı bir kez daha görüldü. Türkiye olarak etkili, kesin ve somut adımlar bekliyoruz.” ihbarını verdi.

haberkonyaalti.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu