Haber

NASA’dan 3 bölgede deprem hasarını gösteren harita

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntılardan etkilenen Kahramanmaraş ile ilçesi Türkoğlu ve Gaziantep Nurdağı’ndaki hasarı gösteren uydu haritası yayınladı.

NASA’dan yapılan açıklamada, 6 Şubat’ta meydana gelen iki depremin Türkiye ve Suriye’yi vurduğu ve her iki ülkede de geniş alanlarda yıkıma neden olduğu kaydedildi.

Kurumun paylaştığı hasarlı alanlara ilişkin görsel ve bilgi notunda, “Ön hasar haritası Kahramanmaraş, Türkoğlu ve Nurdağı bölgelerini gösteriyor. Koyu kırmızı noktalarla işaretlenen kısımlar, bina ve alt yapıdaki olası ağır hasarları veya doğal yapıdaki olası değişiklikleri gösteriyor. turuncu ve sarı işaretli alanlar az ve kısmen hasarlı alanları gösterirken, her noktanın çapı yaklaşık 30 metredir.” ifadeler kullanılmıştır.

NASA’da jeofizikçi olan Eric Fielding yaptığı açıklamada, “Bunlar, uzun bir fay segmentleri dizisi boyunca meydana gelen çok büyük ve güçlü depremlerdi. Geniş alanlarda son derece güçlü sarsıntılar ürettiler ve insan dolu birçok şehir ve kasabayı vurdular. Uzunluk ve yırtılmanın şiddeti, 1906’da San Francisco’yu yerle bir eden depreme benziyordu.” değerlendirmesini yaptı.

Olayı çok yakından takip ettiklerini belirten Afet Program Yöneticisi Shanna McClain yaptığı açıklamada, “Uydular aracılığıyla mümkün olduğunca hasar haritaları oluşturmanın yanı sıra, heyelan risklerini ve müdahale çalışmalarını zorlaştıracak hava koşullarını izlemek için de uyduları kullanıyoruz. .” sözlerini kullandı.

McClain, deprem için bir haritalama portalı oluşturduklarını ve yıkımla ilgili yeni görüntüler ve veriler geldikçe portalı güncellediklerini vurguladı.

Kurumdan yapılan açıklamada, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) bölgedeki paydaşlarının ihtiyaçlarının hesaplanması, riske yönelik bilimsel veriler sağlanması amacıyla yapılan davetlere oluşturdukları çalışma ekibiyle katıldığı da hatırlatıldı. değerlendirme güçlendirme ve yumuşatma çabaları.

Öte yandan NASA, elde ettikleri bilgileri ve oluşturdukları hasar tespit haritalarını ABD Dışişleri Bakanlığı, California Sismik Güvenlik Komitesi, Miyamoto Global Disaster Relief Organization ve World gibi kuruluşlarla paylaşma sürecinde olduklarını da duyurdu. Banka.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu