Haber

Kremlin: “Ukraynalı sabotaj grubu topraklarımıza saldırdı”

Kremlin’den yapılan açıklamada, Ukraynalı sabotaj grubunun Rusya topraklarına saldırdığı iddia edildi. Ukrayna olayı yalanladı ve Rusya’yı provokasyonla suçladı.

Rusya’nın Bryansk Bölge Valisi Aleksandr Bogomaz, sabah saatlerinde Ukrayna sabotaj çetesinin Ukrayna-Rusya ucundaki köylere sızdığını duyurdu. Bogomaz, sabotajcıların sivil bir araca düzenlediği saldırıda bir kişinin öldüğünü, 10 yaşındaki bir çocuğun da yaralandığını duyurdu. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, olayı terör saldırısı olarak nitelendirerek, saldırganları etkisiz hale getirmek için operasyonun devam ettiğini söyledi. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin de olayın bir terör saldırısı olduğuna değinerek, “Silahlı kişiler sınır bölgesine sızarak sivillerin üzerine ateş açtılar. Aracın sivil olduğunu, araçta sivil ve çocukların olduğunu bile bile ateş açtılar.” .”

Rusya Federal Güvenlik Servisi saldırıyı doğrularken yerel basında en az 6 kişinin sabotajcılar tarafından rehin alındığı belirtildi.

ukrayna reddi

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Mihail Podolyak, Rusya’nın tezlerini yalanladı. Podolyak, “Rusya’daki Ukraynalı sabotaj grubu hakkında anlatılan hikaye, klasik bir kasıtlı provokasyondur” dedi. Podolyak, Rusya’nın saldırılarını ve savaş sonrası artan yoksulluğu haklı çıkarmak için halkını korkutmak istediğini ifade etti. – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu