Haber

Antalya’dan deprem bölgesine yardım ve destek sürüyor

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen iki depremin ardından Antalya’daki belediyeler ve diğer kurumlar bölgeye destek ve yardımlarını sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre Cam Piramit’te kurulan Afet Yardım Merkezi’nde toplanan yardımlar Hatay’a ulaştı.

Defne ilçesine gönderilen giysi, ısıtıcı, hijyen malzemeleri, su ve kuru gıda yüklü yardım TIR’ı depremzedelere dağıtılıyor.

Hatay’a 11 sağlık personeli, 3 ambulans, 20 yataklı sağlık kamyonu ve ilaç sevk edilirken, Uğur Mumcu Meydanı’na kurulan gezici hastane hizmet vermeye başladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Su ve Atıksu Yönetimi Genel Müdürlüğü (ASAT), Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait 2 adet su üretim tesisi ve 1 adet içme suyu arıtma tesisinin devreye alınması için makine, ekipman ve teknik donatı sağladı.

ASAT ekipleri yarın sabah saatlerinde gözetim altında Hatay’da şebekeye içme suyu vermeyi planlıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, halkın çok zor durumda olduğunu ve depremzedeler için tüm imkanları seferber ettiklerini vurguladı.

Başkan Şükrü Sözen depremzedelere yardım dağıttı

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, ilçeden 5 tır yardım malzemesinin yüklendiği yardım tırını kullandı. Deprem bölgesine ulaşan Sözen, yardım dağıtım çalışmalarına katıldı.

Sözen, emsalsiz acıyı Manavgat yangınlarında yaşadıklarını, o dönemde tüm Türkiye’nin yanlarında olduğunu, bugün yardıma koşturduklarını ifade etti.

Kemer, yardım tırlarına dualarla veda etti

Kemer’den deprem bölgesine gönderilen yardım tırları, Kaymakam Hüseyin Çam ve İlçe Belediye Başkanı Necati Topaloğlu tarafından dualarla uğurlandı.

Kepez Belediyesi’nden deprem bölgesine 6 sahra mutfağı

Belediye sallama alanında 6 adet sahra mutfağı kurulmuş ve 24 saat sıcak yemek ikramı yapılmıştır.

Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Hayat normale dönene kadar Kepez Belediyesi tarafından depremzedelerimize sıcak yemek ikramı yapılacak. Sahra mutfaklarımız açık olsun. Bu zor günlerin bir an önce geçmesini temenni ediyorum.” söz konusu.

Belediyeye bağlı Antalya Mesleki Eğitim Kursları eğitmenleri ve kursiyerleri, deprem bölgesindeki bebek ve çocuklar için yatak, yorgan, yastık ve çarşaf üretiyor.

Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Üniversitesi Sağlık, Kültür ve SporDaire Başkanlığı bünyesinde toplanan yardımların Kahramanmaraş ve Hatay’a ulaştırılması için yola çıktı.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Ciddi bir afetle karşı karşıyayız. Deprem bölgeleriyle temasa geçerek neler yapabileceğimizi öğrendik. Mümkün olduğunca her gün buradan en az bir tır göndermeyi planlıyoruz.” dedi.

Muratpaşa Belediyesi de toplanan yardımları TIR’lara yükleyerek deprem bölgelerine gönderdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu